Loading...

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

dnb.sk chat roomdnb.sk chat room

Close

Online users

You have been away click here for refresh.

  Slovak & world drum 'n' bass scene - 0 users logged in  News

  SpectraSoul - Vieme, ako to nakopnúť! (Interview)

  SpectraSoul sú dvaja producenti z anglického Brightonu - Dave Kennet a JackStevens. Pred troma rokmi boli ešte celkom neznáme postavy na drum&bassovej scéne, dnes sú považovaní za jedných z priekopníkov novej vlny drum&bassu a za zásadné mená, určujúce smerovanie deepovej tváre drum&bassu. Jedným z podstatných míľnikov v ich tvorbe bol vydarený kúsok 'Alibi' z minulého roka, ktorý sa nedávno dočkal aj remixu od Breaka. Svoje tracky vydávajú na labeloch ako Shogun Audio, Critical, Deep Soul Music a mnoho ďalších. Nenechajte si usjť vôbec prvé vystúpenie SpectraSoul na Slovensku! V piatok 26.6.2009 zavíta na premiérovú SIGNAII_FM NIGHT do Bratislavského SubClubu práve David, s ktorým sa aj na aktuálne témy porozprával Lixx.

  signall-fm-night-01-spectrasoul-01.jpg

  Ahoj Dave! Čoskoro pricestuješ k nám na Slovensko, aby si tu reprezentoval SpectraSoul na párty SIGNAII_FM Night v Bratislave. Ak sa nemýlim, bude to prvé vystúpenie SpectraSoul na Slovensku, však? Počul si už niečo o našej krajine?
  Presne tak, ešte sme na Slovensku nehrali, takže toto bude moje prvé hranie u vás a už sa nemôžem dočkať! Raz som strávil pár dní v Bratislave na Silvestra a bolo to super, takže sa už vážne teším, keď sa k vám opäť prídem pozrieť. Hlavne sa však teším na guláš! ;) 

  Guláš? :)) No, budem musieť porozmýšľať, kam ťa zobrať :) Pýtal som sa preto, že Jack totiž nedávno hral v susednej Českej Republike a počul som, že to bola výborná párty! Tu u nás vás máme za priekopníkov moderného deep drum&bassu, no ľudia o vás ešte veľa nevedia. Aj informácie na internete sú vcelku strohé. Ako ste sa vy dvaja dali vlastne dokopy?
  No, prvýkrát sme sa zoznámili na akcii, ktorú som organizoval v 2005-om v Londýne. Vtedy sme obaja žili v Brightone a každý sme produkovali vlastné veci, takže potom sme si nejaké tracky začali vymieňať, až sme sa nakoniec stretli spolu aj v štúdiu. Tam sme dosť rýchlo zistili, že nám to spolu ide viac, než dobre a hneď na jednom z našich prvých spoločných stretnutí sme dali dokopy tracky pre náš prvý release (Tempest Dub / In My Arms), ktorý si hneď zarezervoval Friction. Vyšiel v roku 2006 a odštartoval jeho značku SGN:LTD.

  Tak na prvý release to znie viac, než super! Mňa by ale zaujímalo aj to, čo bolo predtým.. Predpokladám, že SpectraSoul nebol tvoj začiatok, ale hudbe si sa venoval už skôr. Ako si sa vlastne dostal k drum&bassu? Bol to prvý žáner, ktorému si sa začal venovať ako producent?
  Ja som sa venoval drum&bassu už veľa rokov predtým. Skôr, než sme dali dokopy SpectraSoul, väčšinou som hrával ako dj (pod iným menom) a staral sa o propagáciu parties. Jack tak isto začínal ako DJ a myslím, že obaja sme sa potom prirodzene dostali k tvorbe vlastných vecí.

  Počas minulého roka ste sa s Jackom dosť zviditeľnili a mnoho ľudí si spomenie práve na vás, keď počujú slová deep drum&bass. Ja osobne nemám príliš rád žánrové škatuľkovanie hudby, ale skús mi povedať, ako by si vašu hudbu opísal ty?
  Poviem to takto: Snažíme sa robiť dobrú hudbu, ktorá má dušu. Nemyslím si, že by niekto mohol tvrdiť, že sa zameriavame len na nejaký konkrétny štýl, ale samozrejme treba povedať aj to, že naša produkcia stojí vždy na niekoľkých základných princípoch. Dá sa povedať, že vo všeobecnosti sa snažíme o rovnováhu medzi hudobnými prvkami a dostatkom energie v trackoch tak, aby fungovali aj na parkete.

  Tak to je aj podľa mňa tá ideálna kombinácia :) Ako to potom teda vyzerá, keď SpectraSoul v štúdiu chystajú nové tracky? Kto z vás je lepší producent a dj? Neboj sa, pokojne sa pochváľ! Jackovi to nepoviem, rozhovor bude preložený do Slovenčiny :)
  No, ono je to tak, že kopec trackov a nápadov proste prišlo vždy tak nejak "za jazdy". Jack ale teraz žije v Londýne, a tak sme začali robiť na prvotných nápadoch a konceptoch každý sám. Nakoniec sa však vždy stretneme v štúdiu, vyberieme tie najlepšie, a potom ich dokončujeme spolu. Pokiaľ ide o produkovanie, obom nám to celkom ide, no samozrejme každý z nás je v niečom lepší a v niečom slabší. Podobne to je aj s DJingom. Za gramcami to vieme obaja pekne rozbaliť po svojom!

  signall-fm-night-01-spectrasoul-02.jpg

  Keď ste už takto dobre zohraní, môžeš nám prezradiť, čo všetko používate na produkovanie? Software / Hardware? A hlavne: Kam chodíte na tie jedinečné nápady na vaše tracky?
  Vždy sme používali software platformu Logic a tak je tomu aj teraz. Naša tvorba je založená prevažne na samplovaní, takže základ väčšiny trackov stojí na nejakom konkrétnom sampli, alebo zvuku. Stáva sa napríklad, že niekedy počujeme nejaký úryvok hudby, alebo track, ktorý nás ovplyvní, a potom v štúdiu použijeme to, čo sme počuli, v našom vlastnom štýle.

  Na ktorý váš track si najviac pyšný? Som zvedavý, či sa zhodneš s Jackom, ktorý v jednom staršom rozhovore na túto otázku už odpovedal.
  Nedávno sme sa upísali D-Bridge-ovej značke Exit trackom 'Melodies' a som vážne hrdý na to, ako sa nám podaril. Niečo trochu iné pre vaše uši ;) (Pre Jacka to bola ich staršia vec 'Cherry Smoke', ale vtedy ešte track 'Melodies' neexistoval ;) pozn.red.)

  Keď nad tým rozmýšľam, ono to je celkom dobrá dobrá výhoda, že ste dvaja. Potom sa môže ľahko stať, že SpectraSoul hrajú v jeden deň v rôznych kútoch sveta naraz :) Ako sa dohadujete kto kam pôjde, keď máte napr. v jeden deň hranie v Londýne a Japonsku? Losujete? :)
  Veru, má to svoje výhody! Akcie v UK sa však snažíme vždy odohrať obaja spolu. Pokiaľ ale ide o zahraničné hrania, tak tie si striedame. I keď pri niektorých väčších parties sme si museli hodiť mincou :)

  Hrávate kade-tade po svete a publikum je všade trošku iné. Ako vyzerajú vaše party sety? Predsalen, hudba SpectraSoul sa nedá porovnávať napr. s Chase & Status. Úprimne, aké máte skúsenosti s ľuďmi na parkete? Tancujú ako o život, alebo skôr počúvajú a pohupujú sa?
  Zdá sa, že reakcie na nás sú väčšinou naozaj dobré. Myslím, že to bude aj tým, že už máme dobré skúsenosti ako DJi a vieme, ako to treba nakopnúť. Samozrejme, niekedy môžeš hrať super-deep a inokedy zasa musíš dať aj nejaké viac známe tracky (samozrejme nemyslím nejaké odrhovačky ;), ale veď práve to je na djingu tá zábava. Rozhodovať sa, čo chceš hrať a zahrať to práve vtedy, keď treba.

  signall-fm-night-01-spectrasoul-03.jpg

  Čo používaš pri hraní na parties? Vinyl? CD? Nejaký digital djing system, ako Serato Scratch a pod?
  Obaja používame vinyl a CD. Serato, alebo Final Scratch som nikdy neskúšal. Niektorí ľudia to majú radi, ale my sme spokojní s tradičnými formátmi.

  Tvoj názor na novú vlnu experimentálnejšieho drum&bassu, ktorý momentálne začali pretláčať Instra:mental a D-Bridge, ale napr. aj Bop z Ruska a kopec ďalších producentov ako Data, Abstract Elements, alebo Felix K z Nemecka? Častokrát ide už o skladby silne ovplynené ambientom, minimal technom a skutočne na okraji štýlu drum&bass.
  No, toto je práve dosť často pretriasaná téma. Ja to vidím tak, že ľudia ako D-Bridge, Data, Bop a chalani z Instra:Mental posúvajú hranice drum&bassu do nových, veľmi zaujímavých smerov a to je úplne skvelé! Mne sa páči hudba vo všetkých jej podobách a je vzrušujúce byť svedkom toho, ako sa pred tvojimi očami rodí úplne nová vlna drum&bassu!

  Živíš sa iba produkciou hudby, alebo robíš aj niečo iné? Ešte stále pracuješ ako label manager pre Shogun Audio? Aký je Friction šéf? :)
  No, label managera pre Shogun už nerobím. Skončil som s tým začiatkom tohto roka, aby som sa mohol viac venovať produkcii a našej vlastnej kariére, čo sa týka hudby. Samozrejme, so Shogun sme stále v úzkom kontake a je skvelé byť na jednej lodi s umelcami, ktorí majú všetci podobné hudobné zmýšľanie.

  Za tých pár rokov vaše tracky vyšli aj na mnohých iných známych značkách, ako Critical, Fokuz, Nu Directions, či Deep Soul Music, ale predsa len - Shogun Audio je label, pre ktorý si pracoval. Mali ste tam preto občas malú protekciu, alebo Friction vyberá tracky úplne sám? ;)
  Friction
  mal v Shogun vždy hlavné slovo a je to práve on, kto vyberá tracky pre label. Aj keď som pre Shogun robil, vždy sa s nami zaobchádzalo rovnako, ako s každým iným producentom, takže sme normálne posielali tracky a demá Edovi (Ed Keeley = Friction, pozn.red.), až pokiaľ sa on napokon nerozhodol, či niečo z toho chce vydať.

  Ešte by ma zaujímalo, či robíš aj inú hudbu, ako drum&bass? Mnoho producentov sa okrem drum&bassu venuje povedzme dubstepu, filmovej hudbe a pod. Je to aj tvoj prípad, alebo si striktne drum&bassový hráč?
  Tome ver! Je úplne jasné, že nie vždy máme náladu robiť veci práve na 170bpm. Obaja robíme rôzne štýly hudby. Nerád by som ich nejak škatuľkoval, no máme už peknú hŕbu trackov a rôznych slučiek od 80 až do nejakých 140bpm. Niekedy taký track dokončíme, inokedy z neho len vyberieme nejaké sample alebo zvuky a použijeme ich v drum&bassovom tracku. Podľa mňa je dôležité experimentovať a nemať ten pocit, že je človek má určené nejaké hranice tempa, v ktorých sa musí pohybovať.

  signall-fm-night-01-spectrasoul-04.jpg

  V tom sa asi zhodneme! No poďme teraz k tomu, čo mnohých určite zaujíma :) Čo najčerstvejšie novinky z kuchyne SpectraSoul? Naposledy som zachytil váš singel Captive / Poseidon na Deep Soul Music. Na čom momentálne pracujete a čo sa chystáte vypustiť do sveta? Kamoš sa pýtal, kedy už konečne vydáte track In Profile, dočkáme sa? Nejaké vyhliadky na debutový album?
  No, momentálne robíme posledné úpravy na zopár ďalších trackoch, ktoré by sa mali v najbližšej dobe objaviť vonku. Náš 12" na Metalheadz (s trackami Guardian a zatiaľ nepomenovaným A-čkom) vyjde v najbližších mesiacoch. Track 'Melodies', na ktorom sme spolupracovali s talentovaným americkým spevákom Mike Knight-om, má veľmi dobré ohlasy a bude na A-strane nášho releasu na Exit Records neskôr tento rok. 'How Strange' sa zasa objaví na našom ďalšom 12" pre SGN:LTD a tak isto už čoskoro bude vonku aj náš release na Subtitles s trackami 'Mimic' a 'Suppression (feat. Ben-E)'. Tak isto sú v pláne dosť zaujímavé remixové projekty, ktorých výsledky budete už čoskoro počuť v kluboch. V Auguste sa chystáme na turné po Austrálii a Novom Zélande a obaja sa na to už strašne tešíme!

  Na track 'In Profile' sa nás už pýtalo veľmi veľa ľudí (haha). Zatiaľ síce ešte nevieme v akom formáte, ale pôjde von ešte tento rok ;) Čo sa týka albumu, myslím, že všetci podvedome robíme na albume a keď sa povie album, nehovorím len o sérii drum&bassových trackov nahádzaných za sebou, ale o pekne štrukturovanej kolekcii trackov rôznych rýchlostí a žánrov, ktoré však všetky spája náš charakteristický štýl. Jednoducho povedané, teraz ešte nemáme žiadne jednoznačné plány. Uvidíme, keď príde ten správny čas.

  Keď už sa bavíme o novinkách, zaujímalo by ma, čo si myslíš o ilegálnom šírení hudby. Akú s tým máte skúsenosť vy? Exsitujú ľudia, ktorí tracky ripujú a zverejňujú na webe ešte pred vydaním, alebo ich napr. zavesia na youtube. Počul som totiž už dokonca aj také názory producentov, ktorí hovoria, že keď s tým nevedia bojovať, dostane sa ich hudba aspoň viac medzi ľuďí a tí, ktorým sa skutočne páči si ju kúpia. Ako sa k tomu staviaš ty, ako autor?
  Hudobné pirátstvo tu bude vždy, no s tým ako rastie internet a digitálne platformy pre predaj hudby, ľudia už dnes dobre vedia, kde si hudbu môžu kúpiť (iTunes, Beatport, atď.). Z tohto pohľadu sa začína pomer legálnych a ilegálnych stiahnutí pomaly vyrovnávať. Z pohľadu autora ma samozrejme hudobné pirátstvo štve, ale ako náhle budeš ľudí dobre informovať o tom, kde si tvoju hudbu môžu kúpiť a budeš veci vydávať von relatívne rýchlo, je možné pirátstvo takýmto spôsobom potláčať.

  Na záver ešte prihoď tvoju aktuálnu TOP10, a povedz nám, na čo sa môžme v SubClube tešiť :)

  1. SpectraSoul - Melodies (Exit)
  2. Alix Perez - Down The Line [Break Remix] (Shogun Audio)
  3. Lenzman - Rags to Riches (SGN:LTD)
  4. Instra:mental - Watching You (Non-Plus)
  5. D-Bridge - Inner Disbelief (Exit)
  6. Noisia ft Joe Seven - Hand Gestures (Vision)
  7. SpectraSoul - Guardian (Metalheadz)
  8. Break - Bassface (Shogun)
  9. Jubei - Entrapment (Metalheadz)
  10. Rockwell - Noir (Critical)

  Momentálne máme naozaj veľa výborných vecí, ktoré hrávame, takže sa tešte na selekciu poriadneho drum&bassu v jeho najlepšej podobe..

  Tak to sú dobré správy! :) Ďakujem za rozhovor a čoskoro sa vidíme na Slovensku!
  Rado sa stalo, bolo fajn opäť raz za čas odpovedať aj na zopár iných otázok, ako zvyčajne :)
  Vidíme sa 26. júna! Keď dohrám, nájdete ma na bare, hehe :)

  Lixx

  Profil SpectraSoul si prečítajte tu. O lístky na SIGNAII_FM Night môžete súťažiť s dnb.sk tu, s Rádiom_FM tu a tiež v aktuálnom vydaní drum&bassovej show SIGNAII_FM. Nezabudnite sa tiež pridať do zoznamu userov, ktorí sa prídu v piatok zabávať do SubClubu. :)

  signall-fm-night-01.jpg

  www.myspace.com/spectrasoul
  www.myspace.com/exorcistmusic
  www.myspace.com/signallfm
  www.subclub.sk

  You must be loged in, to post a comment!


  Comments

  • Redface

   Redface | Subject: :) | Tue, Jun 23rd 2009, 22:49
   Quote this comment

   super článok Michale.....nieje s Teba len super Dj ale aj nádejný redaktor a moderátor...... :)

  • phoe

   phoe | Subject: polievka uz vrie :) | Mon, Jun 22nd 2009, 14:40
   Quote this comment

   "drum&bassu v jeho najlepšej podobe.."

  • sayrus

   sayrus | Subject: yy | Mon, Jun 22nd 2009, 13:04
   Quote this comment

   rozhovor ako vino :) ma dokopal k navsteve Uspectradeepbassovemu eventu

  • sasman

   sasman | Subject: :o) | Mon, Jun 22nd 2009, 10:37
   Quote this comment

   naucno, zaujimavy super clanok :o))

  • Hunkatko

   Hunkatko | Subject: .) | Mon, Jun 22nd 2009, 09:42
   Quote this comment

   jej....perfektny clanok :)
   super sa to citalo

   najlepsie, ako su k niektorym slovam prihodene aj obrazky, ako napr. - na bare

   :D


  Related

  Inquiry

  Sledujete dianie okolo netlabelov, ktoré ponúkajú hudbu zadarmo?

  RESULTS

  Signall_FM  © dnb.sk crew 2002
  Webhosting sponzorovaný spoločnosťou WebSupport

  Toplist
  Toplist